iletisim@estetikvevaris.com 0533 678 28 76
Profesyonel Hizmet

UZMANLARIMIZ

 

Çene (Jawline) dolgusu nedir?

Jawline (çene hattı) dolgusu mandibula dediğimiz çene kemiğini takip eden hat boyunca yapılan dolguya verilen isimdir. Bu bölgeye şekil verebilmek için lifting yani kaldırma kapasitesi yüksek dolgulara ihtiyaç vardır. Hyaluronik asit içeren dolguların yanı sıra bu bölgede calcium hidroksilapatit molekülü içeren ve kemik dokusu ile uyumlu dolgular da jawline’a şekil vermek için kullanılır. Yüzün alt 1/3’ü, üst ve orta yüz ile bir harmoni içinde olmalı ve bütünsel olarak estetik görüntüyü tamamlamalıdır.

Çene kadınlarda daha ‘V’ şeklinde ve sivri şekillidir. Genel olarak yüze erkeklere göre daha üçgen form kazandırır. Erkeklerde ise çene daha geniş, belirgin ve güçlüdür. Çene hattı da erkeklerde kadınlara göre daha uzun, çenenin her iki köşe kısmı daha keskindir ve yüze daha dörtgen bir şekil sağlar. Son yıllarda net ve keskin çene hatları kadınlarda moda haline gelmiştir. Özellikle ‘Angelina Jolie’ gibi ünlülerin belirgin çene hatları güzelliğin simgesi oldu ve popülerleşti.

Çene hattı belirgin olmayan ve çenesi küçük olan kişilerde, gıdı (submental alan) daha belirgin olarak izlenir. Gıdısı fazla olan kişilerde ise çene kaybolur. Net bir çene hattına sahip olmak için submental alandaki fazla yağın iğneli lipoliz, enzim tedavisi, fokuslu ultrason, lazer lipoliz vb. yöntemlerle azaltılması veya alınması gerekebilir. Bütünsel bir yaklaşım olması güzel sonuçlar için çok önemlidir.