iletisim@estetikvevaris.com 0533 678 28 76
Profesyonel Hizmet

UZMANLARIMIZ

 

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı, cilt dokusuna uyumlu içi polyesterden ve dışı silikondan üretilen esnek iplerle cildin gerdirilmesi ve cilt yüzeyinin altındaki dokunun yükseltmesi amacıyla uygulanan ameliyatsız yüz germe işlemlerinden biridir. Fransız ip askısı olarak da bilinen bu yüz germe işlemi, Fransa’da geliştirildiği için Fransız askısı olarak bilinir.

Kolajen dengesini ve elastikiyetini kaybetmiş bir cildin eski görünümünü geri kazanması için müdahale edilmesi gerekebilir. Cilt, kendi haline bırakıldığında olması gerekenden çok daha hızlı deformasyona uğrayabilir ve sarkabilir. Asma, çekme, düzleştirme gibi işlevleri yerine getiren Fransız askı uygulaması, ciltte sarkmayı engeller. Yüzdeki oval şeklin korunmasına ve sarkmaların toplanmasına yardımcı olur. Oval şekli büyük ölçüde korunmuş bir yüz, daha genç ve diri görünebilir.

İşlemde kullanılan ipler, yüz bölgesindeki sarkan kırışıklıkları neredeyse ağrısız bir şekilde giderir. Bazı uygulamalarda daha çok kardiyovasküler cerrahide kullanılan biyouyumlu PDO ipleri de tercih edilir. Bu yöntemde kullanılan materyaller insan vücudu ile oldukça uyumlu olduğu için kısmi yüz felçlerinde de kullanılabilir. Uygulama sonrasında gençleşme hemen fark edilmeye başlarken asıl etki 4 ila 6 hafta arasında ortaya çıkar.

 

Fransız Askısı Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Fransız askısı; yüz hatlarının yeniden yapılandırılması, yüzün oval şekle getirilmesi, düşük kaşların kaldırılması ve dudak çizgilerinin hafifletilmesinde kullanılabilen bir yöntemdir. Ayrıca burun kenarı, çene, boyun bölgesi ve yüzün gerdirilmesinde uzun süreli etki gösterir. Gözaltı çukurları, nazolabial kıvrımlar ve yanakların etrafındaki görünür çizgileri düzeltmek için kullanılır.

Yüz bölgesinde aşağıdaki alanlara uygulama yapılabilir:

 • Çene altı
 • Boyun
 • Yanaklar
 • Kaşlar
 • Elmacık kemikleri

Fransız askısı, vücutta şu bölgelere uygulanabilir:

 • Göğüs
 • Kollar
 • Bacaklar
 • Kalça

Yüzde en fazla sarkma görülen bölgelerin başında yanaklar gelir. Bu nedenle işlem çoğunlukla yanaklardaki sarkmaların giderilmesi amacıyla uygulanır. Bununla birlikte simetrik bir yüz yapısının sağlanması için çene altı ve elmacık kemikleri de genellikle yanaklarla birlikte ele alınır.

 

Fransız Askısını Kimler Yaptırabilir?

Fransız askısı yaptırmak isteyenlerin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat olamayanlar
 • Yüzün bir tarafında kısmi yüz felci olanlar
 • 30-60 yaş aralığında derin kırışıkları ve sarkmaları olan kadın ve erkekler
 • Düşük kaşlı olanlar
 

Fransız Askısı Nasıl Uygulanır?

Fransız askısı uygulaması, lokal anestezi altında 45 dakika ila 1 saat arasında yapılır. Daha az invaziv olan bu işlem, cerrahi yüz gerdirmeye göre minimum düzeyde kesi içerir. Doktor ve hasta, uygulamanın detayları ve uygulama bölgesi hakkında birlikte karar alır. Hasta tüm detaylardan haberdar edildikten sonra planlama tamamlanır. Uygulama öncesi hastaların kan sulandırıcı ilaçlardan bir süre uzak durması gerekir. İşlemin yapılacağı gün cilt temiz, dinlenmiş ve hazır olmalıdır.

İşlem sırasında ipler cilt altına yerleştirilir. İpliğin sabitleme yerinin kafada, kulak üstü konumda olması tercih edilir. İpler, hastaların ihtiyacına göre 2 ya da 3 çift ip askı olarak yüzün her iki yanına, deri altına yerleştirilir. Kulağın arkasındaki saçlı deri uygulamanın izlerini kapattığı için işlem, dikiş kullanılmadan tamamlanır. İpler gerildikten sonra hastaların yüzünde simetrik lifting etkisi yaratılır. İlk altı ay boyunca iplikler doğal kolajen sentezinin artmasına yardımcı olduğu için cildin sıkılaşması sağlanır.

İşlemden sonra uygulama bölgesinde hafif şişlikler, morarmalar ya da ağrı ortaya çıkabilir. Buz kompresleri ve ağrı kesiciler kullanılarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Reçete edilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar ile iyileşme süreci devam ettirilir. Hastalar, uygulama sonrasında günlük hayatlarına devam edebilir. Normal iyileşme süresi 2 ila 15 gün arasında değişiklik gösterir.

Hastaların genel sağlık durumuna göre değişmekle birlikte Fransız askı uygulaması için genellikle tek seans yeterlidir. Ortalama beş yıl sonra işlem tekrar edilebilir.