iletisim@estetikvevaris.com 0533 678 28 76
Profesyonel Hizmet

UZMANLARIMIZ

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisi

Kök hücreler 28-30 yaşlarından itibaren cildimizde her sene belirli oranlarda ölerek azaldığı için yaşlanır ve kırışırız. Eksilen hücreleri, kök hücre tedavisi ile yerine koyarak, yılların negatif etkilerini silmek ve zamanı geri almak mümkün.

  • Ciltten alınan kök hücreler laboratuvar ortamında çoğaltılarak enjeksiyon yöntemi ile cilde verilir.
  • 30 yaşını aşmış kadın erkek herkese bu tedavi uygulanabilir.
  • Kulak arkasından alınan 4 mm’lik küçük bir biyopsi ile kök hücreler laboratuvar ortamında çoğaltılır. Sonrasında 1’er ay ara ile 3 ayrı kürde kişinin cildine küçük enjeksiyonlar ile verilir.
  • İşlem, eksilen kök hücreleri yerine koyduğundan dolayı başarısız olma olasılığı yoktur. İşlem kişiden kişiye farklılık göstermez. Uygulama yapılan her kişide ciltteki kök hücre sayısı 8-10 yıl öncesine taşınır.

Cilt Nasıl Yaşlanır?

Cildi genç tutan, bağ dokuyu oluşturan ve kolajen üretimini sağlayan kök hücrelerdir. Bu kök hücrelere fibroblast adı verilir. 28-30’lu yaşlardan itibaren bu kök hücreler her yıl ortalama %2 oranında azalır ve cilt bu süreçte yaşlanmaya başlar. Yaşlanma, kök hücrelerin azalması oranında artar. Cilt yaşlanmasının giderek artmasının sebebi de bu hücrelerin eksilmesi ile yıpranmanın artmasıdır.

Cilt Yaşlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Ciltte zamanla azalan fibroblast hücreleri cilt yaşlanmasının etkilerini gözle görülür hale getirir. İlk olarak kaş arası kırışıklıkları, kaz ayağı tabir edilen göz kenarı kırışıklıkları ve sarkmalar başlar. Kişi mimiklerinin sebep olduğu çizgileri zaman içerisinde görür hale gelir. Bütün bu belirtilerle birlikte deride sarkmalar da görülmeye başlar.

Cildimiz Neden Yaşlanır?

Cilt yaşlanması, bağ dokuyu dik tutan ve kolajen üretimini sağlayan kök hücrelerin zamanla azalması ile ortaya çıkar. Vücudumuzdaki tüm organlar zamanla belirli oranda hücre kaybı ile yaşlanmaya başlar. En büyük organ kabul edilen cildimizde ise bu yaşlanmanın ortalama 28-30 yaşları ve sonrasında her yıl yaklaşık olarak %2 oranında olduğu bilinmektedir.

Cilt Yaşlanması Tedavisi

Cilt yaşlanmasının kök hücre tedavisi dışında bir tedavisi yoktur. Günümüzde sıkça tercih edilen dolgu, botoks gibi işlemler tedavi amaçlı değil, cilt yaşlanmasının etkilerinin giderilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Aynı şekilde çeşitli cilt uygulamaları, aletler, vitaminler, bakımlar ve daha ileri durumlarda yüz germe ameliyatları yaşlanmanın etkilerini gidermek için baş vurulan uygulamalardır.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

Kök hücre ile cilt gençleştirme yöntemi, risksiz, ameliyatsız, acısız bir yöntemdir. Dünyada yaklaşık 20 yıldır başarı ile uygulanmaktadır. Amerika’da FDA onayı ile yapılmaktadır.

İşlem klinik ortamında kulak arkasından punch biyopsi tabir edilen 3-4 mm’lik bir parça alınması ile başlar. Doktor hastanın kulak arkasına bir iğne yaparak acısız bir şekilde parçayı alır. Aynı zamanda hastadan damar yolu ile kan alınır. Alınan parça ve hastanın kendi kanı özel şartlarda kök hücre laboratuvarına gider. Laboratuvarda yabancı hiçbir madde kullanılmadan kök hücreler ayrıştırılır ve istenilen sayıya yaklaşık 35-40 gün içerisinde ulaşır.

Kök hücrelerin hastaya verilmesi işlemi acısız ve kolaydır. Doktor önce hastaya uygulama yapılacak olan bölgeye uyuşturucu bir krem sürer, belirli bir süre sonra çok ince iğneler ile kök hücre naklini gerçekleştirir.

Uygulamalar 1’er ay arayla toplamda 3 kere tekrarlanır. Hastanın cildinde istenilen etkiyi görmesi, cildindeki kök hücrelerin 8-10 sene önceki seviyeye gelmesi uygulamadan yaklaşık 6 ay sonra tamamlanır.