iletisim@estetikvevaris.com 0533 678 28 76
Profesyonel Hizmet

UZMANLARIMIZ

 

Masseter botoks

Masseter kasının hipertrofi dediğimiz aşırı çalışmasına bağlı oluşan büyümenin tedavisi amacıyla uygulanır. Masseter kası yerleşim olarak yüzümüzün her iki tarafında alt-arka 1/3 kısımda çene hattının hemen üzerinde yerleşmiştir. Bu kası dişlerinizi sıktığınızda elinizin 2 ve 3. parmakları ile hissedebilirsiniz. Masseter kasının görevi esas olarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmektir. Kasın hacmi oldukça geniştir ve kişiye göre yerleşimi ve büyüklüğü farklılık gösterebilir.

 

Yüzeyel ve derin kısımlardan oluşmaktadır. Botoks ve Dysport ilaçlarının her iki çeşidi de uygulanabilse de kliniğimizde masseter botoksu için daha çok Allergan firmasının Botoks’u tercih edilmektedir.

Masseter botoksu hangi amaçlarla uygulanır?

Masseter kasının aşırı kullanımına bağlı oluşan diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm) sık karşılaşılan bir problemdir. Diş sıkma sorunu olan kişilerde dişler aşınır, çatlama ve dişlerde kırılma olabilir. Dişlerdeki bu deformasyonlar daha sık diş çürümesine de neden olabilir. Masseter kası çok büyüyen kişilerde diş sıkmayla beraber baş ağrısının artmasına ve migren ataklarının tetiklenmesine katkıda bulunabilir.

 Bu kas aynı zamanda migren botoksu uygulama noktalarından bir tanesidir. Diş sıkma, gıcırdatma problemi olan kişilerde, diş sıkmaya bağlı migren ataklarında masseter botoksu uygulaması tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Masseter kasının aşırı büyümesi sonrasında yüzün alt kısmı genişler. Kasın hacmi fazla olan kişilerde yüzde daha köşeli ve erkeksi bir görünüm oluşur. Yüzün ince ve narin şekli bozulur. Özellikle sporcular, ağırlık kaldıran kişilerde kasın belirginliği daha da artar.

Her iki cinsiyet açısından da kas hacmi arasında farklılık gözlenebilir. Kadınlarda kas hacmi genelde daha az olsa da kişisel farklılıklar çok fazladır. Yüzün daha ince naif olması istenen durumlarda, yüze V şeklinde bir görünüm kazandırılmak isteniyorsa masseter botoksu uygulaması doğru tercih olacaktır.