iletisim@estetikvevaris.com 0533 678 28 76
Profesyonel Hizmet

UZMANLARIMIZ

Q-Switch Lazer (Sarartma, İnce Tüy Lazer Epilasyon)

Günümüzde lazer tedavileri pek çok farklı alana yönelik olarak kullanılabilmektedir. Bunun nedeni lazerle gerçekleştirilen tedavilerin tecrübeli ellerde cilt açısından güvenli ve etkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Lazerin kullanılma amaçlarından bir tanesi, istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Pek çok kişi lazer epilasyon denen bu yöntemi duymuş olmakla birlikte lazerle tüy sarartma genelde bilinmeyen bir konudur. Lazerle tüy sarartma, epilasyon lazerinin göremediği ince fakat kahverengi/ siyah renkteki tüyleri hedef alarak onların sararmasını sağlar ve kişiyi kozmetik açıdan daha iyi gösterir. Bu tüylerin bir kısmı zamanla dökülür fakat her hastada bu dökülme etkisi görülmediği için buradaki amaç epilasyon değil, epilasyon lazerlerin göremediği, ama kişiyi de huzursuz eden bu tüylerin geçici de olsa dikkat çekmeyecek duruma gelmesidir.

Bununla birlikte dökülen tüylerin bir kısmı tekrar çıkmaz. Yeniden çıkan tüyler içinse hastalarımıza 2-3 aylık aralıklarla tüy sarartma işlemini yapmaya devam ederiz.

Lazerle tüy sarartma işlemi Q Switch Nd-Yag lazer cihazı ile yapılır. Bu cihaz kliniğimizde aynı zamanda dövme silme tedavilerinde, cilt lekelerinin tedavisinde, karbonpeeling işlemlerinde de günlük pratiğimizde oldukça sık kullandığımız bir lazer cihazıdır.

Q Switch Lazer Tüy Sarartma

Lazerle tüy sarartma genelde lazer epilasyon ile yok edilemeyen ince ve açık renkli kıllar için kullanılan bir yöntemdir. Q Switch lazerin kullanıldığı bu yöntemde tüylerdeki melanin miktarı azaltılarak tüylerin renginin gözle görülmeyecek kadar açılması sağlanmaktadır.

Q Switch lazerler, etkili sonuçlar gösterdiği ve doğru ellerde yan etkileri olmadığı için kozmetik dünyasında sıkça tercih edilir. Q Switch lazerle tüy sarartma işlemi yapıldıktan sonra aslında sadece tüylerde sararma olmaz, genel cilt renginde de bir miktar açılma, ciltte aydınlanma olur. Tedavinin ardından bazı hastalarımızda bu tüylerde dökülme de gözlenir. Dökülen tüyler kalıcı dökülme şeklinde de görülebilir.

Q Switch Lazer Tüy Sarartma Kalıcı mı?

İnce ve açık renkli kıllar genelde lazer epilasyon cihazı ile tedavi edilemediği için bu kıllarda tüy sarartma yöntemi uygulanmaktadır. İnce tüylerdeki melanini hedefleyen Q Switch lazer, belli bir dalga boyundaki lazer ışınını kullanarak tüylerin cilt üzerinde belli olmayacak kadar açık renkli hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Q Switch lazer ile tüy sarartmanın etkileri kalıcı değildir. Kişiye göre değişmekle birlikte işlem sıklıkla 2-3 ayda bir tekrar edilir.

Lazerle tüy sarartmada amaç tüylerin yok edilmesi değil, renklerinin açılması olmakla birlikte düzenli olarak seanslara gidildiği takdirde tüylerde belli bir incelme sağlanabilir. Bu yöntem, lazer epilasyon kadar etkili olmasa da düzenli olarak uygulandığında etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Lazerle Tüy Sarartma Yan Etkileri

Lazerle tüy sarartma sırasında cildin altına gönderilen lazer ışınlarının zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Çünkü lazer sırasında kullanılan ışınlar, insan sağlığına zarar verecek seviyede olmamaktadır.

Lazerle tüy sarartma sırasında cildinizde kalıcı hiçbir zarar olmayacaktır. Yalnızca hassas bünyeli kişilerde lazer uygulanan bölgede geçici olarak kızarıklık görülebilir. Bu kızarıklık ise genelde yarım saat içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

İşlem sırasında hafif bir batma hissetmek mümkündür.

Lazerle Tüy Sarartmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle tüy sarartma kişide acıya neden olmamaktadır. Bununla birlikte tedavi sonrası cildinizde tahriş meydana gelebileceği için tedaviden hemen sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı ve güneşe çıkacağınız zaman en az SPF 30 güneş kremi kullanmalısınız.

Tedavi sonrası oluşan kızarıklık yarım saat içerisinde ortadan kaybolacaktır. Bu süre içerisinde ilgili bölgede rahatlama sağlamak için dermatoloğunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. İyileşme sürecinde bölgeyi temiz tutmalı ve kimyasal işlemler uygulamamalısınız.